Materiały formacyjne

Konspekty katechez

Prezentujemy konspekty katechez dla klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych o Bożym Sercu i Arcybractwie Straży Honorowej NSPJ opracowane przez mgr Dorotę Ślezińską i mgr Agnieszkę Bieniek wraz z pomocami dydaktycznymi autorstwa mgr Anny Musiał i mgr Małgorzaty Kozioł. 

czytaj więcej

Daj Mi serce swoje

W czasie objawień w Paray-le-Monial Pan Jezus zapewnił w jednej z dwunastu obietnic danych św. Małgorzacie Marii Alacoque, że pobłogosławi domom, gdzie będzie czczony wizerunek Jego Najświętszego Serca, stąd też od samego początku kultu Bożego Serca powstawały takie wizerunki.

czytaj więcej

Z Maryją obok krzyża

Pozwólcie, że rozpocznę tę konferencję pewną opowieścią z czasów II wojny światowej. Wczoraj, czyli 14 czerwca, obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, a zarazem minęła 79. rocznica rozpoczęcia działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 

czytaj więcej

Duch Święty darem Serca Jezusa

Konferencja ks. Stanisława Grucy SCJ

Jasna Góra, 16 czerwca 2018 r.

W encyklice Haurietis aquas poświęconej kultowi Serca Jezusowego papież Pius XII bardzo głęboko tłumaczy teologię tej pobożności, tak mocno zakorzenionej w tradycji Kościoła i żywo wyrażanej we wspólnotach wiernych. 

czytaj więcej

Zatrzymaj się na chwilę

(Fragmenty rekolekcji wielkopostnych w 2016 r.)

DZIEŃ PIERWSZY
Szachy życia
Nasze życie podobne jest do gry w szachy. Czarno-biała szachownica to miejsce naszego życia. Życie nie jest ani białe, ani czarne, jest czarno-białe. 

czytaj więcej

Najświętsze Serce Jezusa – źródłem, imperatywem i szkołą świętości

Błogosławiony John Henry Newman stwierdził kiedyś z wyjątkową przenikliwością: „Świętość […] stanowi ożywiającą i oświecającą zasadę wiary, która daje jej oczy, ręce i nogi”. Tak, w wierze chrześcijańskiej chodzi o świętość, o to, by opierając się na wierze i żyjąc nią, dojść do świętości. Gdy wyraża się w świętości, wiara osiąga swoją pełnię, dokonując przemiany człowieka, który dzięki niej zyskuje nowy sposób życia, powalający mu z nową wrażliwością myśleć, postępować, 

czytaj więcej

Przygotowanie do Eucharystii

(Autoryzowany tekst konferencji wygłoszonej na Jasnej Górze 15 czerwca 2013 r.)

Msza święta, do której mamy się teraz przygotować, jest dla nas wszystkich doświadczeniem bardzo bliskim. Uczestniczymy w niej często, przynajmniej raz w tygodniu, niektórzy częściej. Są i tacy, którzy robią to codziennie.

czytaj więcej

EKG czyli badanie miłości

(Autoryzowany tekst konferencji wygłoszonej na Jasnej Górze 15 czerwca 2013 r.)

150 lat – to dużo czy mało? Mam parafiankę, która ma 102 lata, odwiedzam ją w każdy I piątek miesiąca. Jej serce jest bardzo mocne. Ciało już osłabło, ale serce wciąż jest niezwykle mocne.

czytaj więcej

W jedności z Sercem Jezusa w drodze do świętości i odnowy świata

Rozpoczynający się jubileusz 150-lecia istnienia w Kościele Arcybractwa Straży Honorowej Serca Pana Jezusa zachęca do zastanowienia się nad istotą i celem tej wspólnoty w życiu Kościoła i ludzkiej społeczności. Kim jesteśmy? Po co jesteśmy? Kim mamy się stawać i co ofiarować światu, czym ubogacać Kościół?

czytaj więcej

Geneza kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i Straż Honorowa Najświętszego Serca

Każdy jubileusz, a szczególnie jubileusz stupięćdziesięciolecia skłania do spojrzenia w przeszłość. Wydaje się, że szukamy potwierdzenia własnej tożsamości i wierności pierwotnym ideałom i celom. W przypadku Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa jest to tym istotniejsze, że Straż jest dziedziczką i kontynuatorką wielowiekowej tradycji kultu Serca Chrystusa. Ta tradycja to wielkie zobowiązanie.

czytaj więcej

Modlitwa o beatyfikację

Założycielki Straży Honorowej
siostry Marii od Najświętszego
Serca Bernaud
 

 
tekst modlitwy

Prośby i podziękowania

skierowane do Bożego Serca za wstawiennictwem Założycielki
Straży Honorowej NSPJ

 
 
prześlij