Stupięćdziesięcioletni jubileusz

Paray-le-Monial

Do obchodów jubileuszu 150-lecia przygotowywano się od dłuższego czasu we wszystkich ośrodkach Straży rozsianych po całej kuli ziemskiej. We Francji, w Paray-le-Monial – mieście Serca Jezusowego, słowa św. Pawła: „Dzięki składam Temu, który mię przyoblekł mocą, Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu, że uznał mnie za godnego wiary, skoro przeznaczył do posługi mnie” (1 Tm 1,12) posłużyły ojcu Juanowi José Barroso – Dyrektorowi Generalnemu Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ – do rozpoczęcia uroczystości. W dniach od 8 do 12 maja 2013 r. odbyła się sesja, która zgromadziła reprezentantów 15 różnych narodowości. Przybyli oni m.in. z: Japonii, Chile, Gwatemali, Meksyku, Panamy, Urugwaju, USA, Madagaskaru, Kamerunu, Hiszpanii, Belgii, Włoch, Szwajcarii, Martyniki, Nowej Zelandii, a także z licznych ośrodków we Francji. 

Po powitaniu gości i ich prezentacji odbyła się konferencja, podczas której rektor sanktuarium ojciec Peyrous, z pasją ukazywał objawienia Serca Jezusowego oraz, fakt, że właśnie Ono jest w centrum naszej wiary. Będąc zranione, przebite włócznią, miłosierne i otwarte pociąga człowieka, by Je pocieszać, wynagradzać i kochać. 

Msza św. w Paray-le-Monial

Po rozpoczęciu uroczystej Eucharystii w towarzystwie licznie przybyłych kapłanów około 40 osób wstąpiło do Straży Honorowej i każda z nich otrzymała medalik.

Nie sposób świętować jubileusz, nie goszcząc w jednym z najbardziej znanych klasztorów Nawiedzenia w Moulins, gdzie siostry wizytki udostępniły zwiedzającym wnętrze domu oraz zaprezentowały bogate zbiory muzeum Zakonu Nawiedzenia, gdzie min. mogli zobaczyć ekspozycję na temat Straży Honorowej. Po dniu pełnym doniosłych przeżyć, w czasie Mszy św. zebrani dziękowali i powierzali Bożemu Sercu ważne dla nich sprawy.

Wszystko, co dobre i piękne zaczyna się od kołyski. Dla Straży Honorowej jest nią klasztor w Bourg-en-Bresse. To właśnie miejsce pochodzenia Dzieła Siostry Marii od Najświętszego Serca Bernaud również gościło przybyłych, świętujących jubileusz. 

Jubileuszowy dywan

W ramach przygotowań do uroczystej Eucharystii, przed ołtarzem głównym rozpostarto imponujących rozmiarów dywan (35 m2) z zegarem Straży pośrodku, utkany przez klasztory Nawiedzenia na 50. rocznicę powstania Straży. Po Mszy św. wszyscy udali się na cmentarz, by nawiedzić grób Założycielki. Nie zabrakło także spotkań z siostrami wizytkami, w czasie których dominowały refleksje nad życiem duchowym oraz posłannictwem św. Małgorzaty Marii Alacoque i siostry Marii od Najświętszego Serca Bernaud.

Świętowanie jubileuszu zakończyła niedzielna Eucharystia w Paray-le-Monial, sprawowana przez opiekuna Straży Honorowej. Celebrację poprzedziła konferencja księdza z Meksyku ze zgromadzenia ojców misjonarzy Matki Bożej z Guadalupe, w której zachęcał i zapraszał członków stowarzyszenia do pokochania Eucharystii, gdyż Kościół każdego dnia rodzi się w Eucharystii z przebitego boku Jezusa Chrystusa.

Sanktuarium w Krakowie-ŁagiewnikachW Polsce obchody jubileuszu 150-lecia rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W ramach przygotowań do jubileuszu siostry wizytki dołożyły wszelkich starań, by jej oprawa była jak najbardziej okazała. Specjalnie na tę okazję został skomponowany hymn jubileuszowy (s. Maria Bernadeta Wysocka – słowa, i Szymon Strzeboński – muzyka) i po raz pierwszy rzesza wiernych (ponad 4-tysięczna) mogła go usłyszeń w doskonałym wykonaniu chóru „Educatus” pod batutą prof. Adama Korzeniowskiego. Słowa hymnu doczekały się także tłumaczenia na język francuski. Po Mszy św. w Kościele Relikwi w Centrum Jana Pawła II zaprezentowano referaty poświęcone historii i duchowości Straży Honorowej NSPJ. Spotkanie zakończyła modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Konklawe, podczas którego został wybrany papież Franciszek, uniemożliwiło ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi obecność na tej uroczystości. Był to jednak znak szczególny, że akurat w tym dniu dokonał się tak ważny wybór. Wzorem Założycielki należało ową konieczność zmiany planów oddać Bożej Opatrzności i zaakceptować ją. Kardynała zastąpił z radością ks. biskup Grzegorz Kaszak.

Pielgrzymka do FrancjiPamiętnym wydarzeniem związanym z obchodami jubileuszu była ogólnopolska dziękczynna pielgrzymka do Francji (13-25 kwietnia 2013 r.) śladami kultu Serca Pana Jezusa. Jej uczestnicy przeżyli 13 dni pełnych wrażeń; każdy z nich rozpoczynał się oczywiście Eucharystią, a następnie zwiedzaniem najbardziej charakterystycznych miejsc począwszy od Paryża z bazyliką Najświętszego Serca Pana Jezusa na wzgórzu Montmartre, poprzez wizytę w Paray-le-Monial – miejscu objawień Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque, następnie Annecy, gdzie znajdują się groby św. Franciszka Salezego i św. Joanny Franciszki de Chantal – Założycieli Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny aż do Bourg-en-Bresse, gdzie nawiedzono m.in. grób Założycielki Straży.

Kolejne dni upływały w modlitewnej atmosferze i wzajemnej życzliwości. Pod hasłem „Jubileusz – dar i zobowiązanie” odbyła się, jak każdego roku w czerwcu, Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ na Jasną Górę. W 2013 roku wzięło w niej udział znacznie więcej uczestników; pielgrzymka była też bogatsza w treści rozważań i głoszonych referatów. Msza św. o północy była potwierdzeniem wiary pielgrzymów i inspiracją do podjęcia postanowień związanych ze świętowaniem jubileuszu. Pielgrzymkę zakończyła przygotowana wcześniej dziękczynna modlitwa jubileuszowa oraz uroczyste Te Deum laudamus. Członkowie Straży zanieśli z niej do swoich domów niezapomniane słowa podprzeora jasnogórskiego sanktuarium, ojca Łukasza Buzuna: „Człowiek nie może spocząć, nie może odnaleźć pokoju, ładu moralnego, jeśli nie napełnia swego serca tym, co wypływa z Serca Bożego, czyli łaską Bożą”.

Jubileuszowa wystawaNieco inną formą podkreślającą wagę jubileuszu była wystawa plenerowa eksponowana na dziedzińcu przed wejściem do kościoła św. Franciszka Salezego w Krakowie, która następnie była przyjmowana przez różne parafie w Polsce. Gościła m.in. w: Przemyślu, Bielsku-Białej, Krotoszynie, Gliwicach, Szczecinie, Knurowie oraz wielu innych miejscowościach.
W styczniu 2013 r. zaczęła funkcjonować strona internetowa Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ. Oprócz historii i charyzmatu zawiera aktualne dane dotyczące działalności Stowarzyszenia, można na niej znaleźć niektóre homilie, referaty czy świadectwa.

W ramach rozpowszechniania działalności pisarskiej siostry Mari od Najświętszego Serca Bernaud, nakładem Wydawnictwa Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ ukazała się publikacja Na straży Twego Serca, będąca zbiorem modlitw na różne okazje, adoracji Najświętszego Sakramentu, Godziny Świętej, rozważań różańcowych i Drogi krzyżowej, a także myśli o przebogatej, głębokiej treści.

Podsumowaniem obchodów 150-lecia Straży Honorowej NSPJ niech będą słowa Założycielki, spisane w roku jej śmierci z okazji 40-lecia istnienia organizacji: „… licznie zgromadzeni członkowie Straży Honorowej chętnie i wiernie czuwają przy Boskim posterunku. Widać, jak na przemian adorują i pocieszają swego umiłowanego Króla. Moje zadanie zostało wykonane, a dusza się raduje”.

 

Modlitwa o beatyfikację

Założycielki Straży Honorowej
siostry Marii od Najświętszego
Serca Bernaud
 

 
tekst modlitwy

Prośby i podziękowania

skierowane do Bożego Serca za wstawiennictwem Założycielki
Straży Honorowej NSPJ

 
 
prześlij