ZAUFAĆ BOGU

II Archidiecezjalne Spotkanie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa z archidiecezji gdańskiej

W dniu 28 października 2023 roku w święto Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w parafii św. Józefa w Gdyni-Leszczynkach odbyło się II Archidiecezjalne Spotkanie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa z archidiecezji gdańskiej. Uroczystościom przewodniczył ks. biskup Wiesław Szlachetka, członek Arcybractwa.

 

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wspólnot strażowych z następujących parafii:

  • św. Apostołów Piotra i Pawła z Pucka wraz z dyrektorem diecezjalnym ks. Jerzym Kuncą oraz siostrą Rafaelą,
  • Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Władysławowa wraz z opiekunem ks. Markiem Zygadło,
  • Bożego Ciała z Gdańska-Moreny,
  • Najświętszego Serca Pana Jezusa z Gdyni z duszpasterzem ks. Piotrem Zygmuntem,
  • Świętej Trójcy z Gdyni Dąbrowy z proboszczem i opiekunem Straży Honorowej ks. Krzysztofem Borowskim,
  • św. Michała Archanioła w Kiełpinie,
  • św. Józefa z Gdyni – organizatorzy spotkania pod kierunkiem opiekuna ks. Grzegorza Skwierawskiego.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, podczas której homilię wygłosił ks. bp Wiesław Szlachetka. W pięknych słowach przypomniał o misji Kościoła, który został powołany przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, jest prowadzony przez Ducha Świętego i umiłowany przez Boga Ojca. Nawiązując do czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan (Ef 2;19-22), przypomniał, że nie mamy się czuć obcymi i przechodniami, ale że jesteśmy współobywatelami świętych i domownikami Boga – zbudowanymi na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus. We wspólnocie, która ma na imię Kościół, mamy się czuć jak u siebie w domu. Możemy mieć udział w zbawieniu dzięki zasługom Jezusa oraz dzięki temu, że istnieje na świecie Kościół głoszący Ewangelię. Dzięki Kościołowi Jezus Chrystus – jako jedyny Zbawiciel – jest nadal obecny w świecie.

Po homilii ks. biskup Wiesław Szlachetka w asyście ks. Grzegorza Skwierawskiego, opiekuna Straży Honorowej NSPJ z parafii św. Józefa, przyjął do Arcybractwa dwie nowe kandydatki: z Gdyni oraz Pucka. Obie członkinie otrzymały pamiątkowy dyplom, potwierdzający wstąpienie do Straży, medalik oraz odznakę Arcybractwa.

W trakcie uroczystości ks. biskup poświęcił nowy sztandar Straży Honorowej NSPJ z parafii Świętej Trójcy z Gdyni-Dąbrowy. Sztandar został pięknie wyhaftowany przez siostry karmelitanki ze Spręcowa.

Korzystając z tak uroczystej okazji, wspólnota parafialna św. Józefa złożyła serdeczne podziękowania pani Kazimierze Lewandowskiej (zelatorce Straży Honorowej) oraz pani Jadwidze Sulińskiej (członkini Straży i zelatorce wspólnoty Żywego Różańca) za ich wieloletnią posługę w parafii św. Józefa w Gdyni.

Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlitwę opartą na rozważaniach z książki 33 Godziny Święte Wydawnictwa Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ poprowadzili członkowie Straży Honorowej NSPJ oraz Żywego Różańca. Głównym przesłaniem rozważań było zgłębianie tajemnicy zaufania Bogu i wypełniania Jego woli. Pan wzywa nas do przyjęcia własnego kielicha Ogrójca, do wzajemnej miłości, poprzez przyjęcie postawy sługi wobec bliźnich. Podkreśla, jak ważna jest potrzeba bliskości drugiego człowieka oraz miłość Boga do nas, ludzi grzesznych. Oprawę muzyczną Mszy Świętej oraz adoracji Najświętszego Sakramentu zapewnił zespół muzyczny wspólnoty młodzieżowej „Panda” z parafii św. Józefa pod kierownictwem ks. Pawła Maja.

Po uroczystościach liturgicznych nastąpiło braterskie spotkanie przy herbacie w kawiarence parafialnej. Była to okazja do wzajemnego poznania się członków Arcybractwa. Na koniec spotkania ks. dyrektor Jerzy Kunca podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do uczestnictwa w kolejnym archidiecezjalnym spotkaniu Straży Honorowej NSPJ.

zel. Grażyna Królikowska 

tl_files/zdjecia/II Spotkanie Archidiecezji Gdanskiej 2023/gdanska-2023-1.jpg  tl_files/zdjecia/II Spotkanie Archidiecezji Gdanskiej 2023/gdanska-2023-3.jpg tl_files/zdjecia/II Spotkanie Archidiecezji Gdanskiej 2023/gdanska-2023-4.jpgtl_files/zdjecia/II Spotkanie Archidiecezji Gdanskiej 2023/gdanska-2023-2.jpg

 

Wróć

Modlitwa o beatyfikację

Założycielki Straży Honorowej
siostry Marii od Najświętszego
Serca Bernaud
 

 
tekst modlitwy

Prośby i podziękowania

skierowane do Bożego Serca za wstawiennictwem Założycielki
Straży Honorowej NSPJ

 
 
prześlij