SERCE JEZUSA TAJEMNICĄ WIARY

Msza św. w Biadolinach (fot. Gość)

Tegoroczna Diecezjalna Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ z diecezji tarnowskiej odbyła się 25 września pod hasłem „Boskie Serce Jezusa – wielką tajemnicą wiary”. Tym razem udaliśmy się do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biadolinach Radłowskich. Ze względów epidemiologicznych liczba pielgrzymów była bardzo okrojona, przybyły głównie delegacje lub poczty sztandarowe wspólnot. Ogólnie w pielgrzymce wzięły udział 32 ośrodki Straży Honorowej NSPJ z diecezji tarnowskiej; łącznie uczestniczyło w niej ok. 220 pielgrzymów wraz z księżmi opiekunami.

Delegacja reprezentująca Straż Honorową z parafii w Woli Rzędzińskiej udała się do Biadolin jednym autokarem z delegacjami tarnowskimi. Wyruszyliśmy w drogę w dwadzieścia osób, wśród których znalazły się: poczet sztandarowy z parafii Świętej Rodziny z Tarnowa, poczet sztandarowy z parafii katedralnej wraz z ks. opiekunem Łukaszem Matyką, poczet sztandarowy i delegacja z parafii NSPJ Tarnów-Rzędzin wraz z ks. opiekunem Łukaszem Żurkiem oraz cztery osoby (w tym poczet sztandarowy) z parafii Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej.tl_files/zdjecia/z-zycia-osrodkow/biadoliny2.jpg

Po przybyciu na miejsce poczty sztandarowe ustawiły się na środku kościoła, naprzeciw ołtarza i przepięknego, artystycznie wykonanego prezbiterium, którego centrum stanowiła kilkumetrowa figura Pana Jezusa umieszczona w ołtarzu głównym. Zbawiciel jest przedstawiony jako Król Uwielbiony, nadchodzący w ognistych językach paruzji. Rzeźba Chrystusa wykonana została w odcieniach królewskich barw – złota i czerwieni. Jezus ma szeroko otwarte ramiona, ponieważ chce On objąć wszystkich ludzi – wyjaśnił ks. proboszcz. Sam natomiast dodam, że właśnie podczas tej „okrojonej” liczebnie pielgrzymki Pan Jezus obejmował swymi ramionami wszystkich członków Straży Honorowej, którzy nie mogli przybyć na miejsce, a także całe nasze Arcybractwo.

Pielgrzymów uroczyście przywitał proboszcz z Biadolin ks. Zbigniew Dudek. Przedstawił nam obszerny rys historyczny powstania parafii i kościoła, w którym szczególnie czczone jest Serce Jezusa – stąd też ustawiony z lewej strony prezbiterium piękny i unikalny obraz Bożego Serca. Namalowany został przed 1939 r. przez ks. Władysława Świdra i znajdował się w nawie głównej prezbiterium, zanim umieszczono tam figurę Chrystusa. Na obrazie Jezus wskazuje jedną dłonią na Serce, a w drugiej trzyma berło. Jest to raczej niespotykane przedstawienie jednego z wezwań litanijnych: „Serce Jezusa, królu i zjednoczenie serc wszystkich”.

tl_files/zdjecia/z-zycia-osrodkow/biadoliny3.jpgPo oficjalnym przywitaniu o godz. 1730 rozpoczęło się nabożeństwo wynagradzające Bożemu Sercu, które przygotowali i poprowadzili przed wystawionym na ołtarzu Najświętszym Sakramentem członkowie Straży Honorowej NSPJ z Biadolin. Po tym nabożeństwie nastąpiło przyjęcie nowych członków. Do Arcybractwa wstąpiło około 30 osób, a przyjęcia dokonał ks. bp Stanisław Salaterski wraz z Dyrektorem Diecezjalnym Straży Honorowej z naszej diecezji ks. Stanisławem Łątką. Po wspólnym wypowiedzeniu formuły przyjęcia przez nowych członków ksiądz biskup wręczył przyjętym poświęcone medaliki strażowe, a ks. dyrektor dyplomy członkowskie.

Oprócz osób z miejscowej parafii najliczniejszą grupę przyjętych nowych członków stanowili wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łężkowicach na czele z proboszczem ks. Krzysztofem Cwenarem, który także wstąpił w szeregi Straży Honorowej. Wyznał on ks. Zbigniewowi Wielgoszowi z „Gościa Tarnowskiego”, że ta nowa wspólnota i jego osobista decyzja o wstąpieniu do Arcybractwa są częścią duchowego przygotowania parafii do obchodów jubileuszu setnej rocznicy poświęcenia kościoła w Łężkowicach, którą będą obchodzić w październiku przyszłego roku.tl_files/zdjecia/z-zycia-osrodkow/biadoliny4.jpg

Po przyjęciu wszyscy kapłani wraz z biskupem i liturgiczną służbą ołtarza w uroczystej procesji oddali przed ołtarzem pokłon Panu Jezusowi i rozpoczęła się święta Eucharystia. Okolicznościową homilię wygłosił ks. bp Stanisław. Zwrócił nam w niej uwagę na rolę, zadania i wpływ Arcybractwa oraz jego duchowości na życie osobiste, rodzinne i społeczne. Całą homilię można przeczytać tutaj.

Po Komunii św. przedstawiciele Straży Honorowej Diecezji Tarnowskiej – zelatorzy z parafii Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej, parafii św. Jadwigi z Dębicy i parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Piwnicznej – przekazali rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie ks. Jackowi Soprychowi pamiątkową figurkę Najświętszego Serca Pana Jezusa. W imieniu wszystkich wspólnot diecezji okazjonalne przemówienie wygłosił zel. Tomasz Felczyński, który powiedział m.in.: „Drogi księże rektorze, życzymy ci wszelkiego błogosławieństwa od Serca Jezusa na każdy dzień oraz w sprawowaniu trudnej i odpowiedzialnej funkcji rektora, i abyś był nadal takim gorliwym apostołem miłości Jego Serca jak dotąd. Obiecujemy mieć ciebie i całe seminarium duchowne w ciągłej pamięci modlitewnej i być wierną Strażą tego «serca diecezji», które formuje kleryków na «kapłanów według Serca Bożego»”.

tl_files/zdjecia/z-zycia-osrodkow/biadoliny5.jpgKsiędzu Jackowi Soprychowi wręczono dziewięć czerwonych róż i przepiękną figurkę Serca Jezusa. Jest to dar wdzięczności dla tego kapłana, który daje piękny przykład umiłowania Najświętszego Serca Pana Jezusa, założył w seminarium klerycką wspólnotę Straży Honorowej i sam do niej wstąpił, otworzył także seminaryjną kaplicę Bożego Serca.

Następnie pasterskiego błogosławieństwa udzielił wszystkim pątnikom ks. bp Stanisław, kończąc tym samym uroczystą Mszę św. transmitowaną przez Internet oraz stację radiową RDN Małopolska (w Tarnowie i Nowym Sączu). Kolejnym punktem programu był poczęstunek w pobliskiej szkole, na który zaprosiła pielgrzymów miejscowa wspólnota Straży Honorowej. Przy gorącej herbacie, kawie i drożdżówce był czas na osobiste spotkania i rozmowy, gdyż wiele z napotkanych osób to nasi znajomi z diecezjalnej rodziny Serca Jezusowego.tl_files/zdjecia/z-zycia-osrodkow/biadoliny7.jpg

Jak zawsze zabrakło czasu, by porozmawiać ze wszystkimi, bo już trzeba było iść do kościoła, gdzie rozpoczynał się właśnie Różaniec z rozważaniem Części bolesnej. Rozpoczęła go i poprowadziła wspólnota z miejscowej parafii. W uroczystej procesji przeszliśmy dookoła kościoła, przystając przy kolejnych stacjach utworzonych z wielkich skalistych głazów i umieszczonych na nich scen bolesnej męki Pana Jezusa – rozświetlonych blaskiem palących się świec. Na koniec procesja weszła do kościoła, gdzie zakończyło się nabożeństwo różańcowe, a ks. dyrektor Stanisław Łątka udzielił kapłańskiego błogosławieństwa pielgrzymom na drogę powrotną. Zapowiedział również nasze następne spotkanie diecezjalne, które odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a gospodarzami będą rektor ks. Jacek Soprych i klerycy z seminaryjnej wspólnoty Straży Honorowej. Dokładna data i godzina spotkania zostanie podana w przyszłym roku bliższej terminu pielgrzymki.

zel. Tomasz Felczyński

Wróć

Modlitwa o beatyfikację

Założycielki Straży Honorowej
siostry Marii od Najświętszego
Serca Bernaud
 

 
tekst modlitwy

Prośby i podziękowania

skierowane do Bożego Serca za wstawiennictwem Założycielki
Straży Honorowej NSPJ

 
 
prześlij