PRZY SERCU MIŁOSIERNEGO PASTERZA

I Archidiecezjalne Spotkanie Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa z archidiecezji gdańskiej

I Archidiecezjalne Spotkanie Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa z archidiecezji gdańskiej

W sobotę 19 listopada 2022 r. w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku odbyło się I Archidiecezjalne Spotkanie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa z archidiecezji gdańskiej. Ksiądz proboszcz Jerzy Kunca jako gospodarz miejsca i dyrektor diecezjalny powitał w puckiej farze przybyłych czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa. Oprócz miejscowych parafian na spotkanie dotarły delegacje strażowe: z parafii Bożego Ciała z Gdańska-Moreny, z parafii katedralnej Świętej Trójcy z Gdańska-Oliwy, z parafii św. Józefa z Gdyni-Leszczynek, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Gdyni (z duszpasterzem ks. Piotrem Zygmuntem), z parafii św. Mikołaja z Łęgowa oraz z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Władysławowa. Obecna była też delegacja z parafii św. Michała Archanioła z Kiełpina w diecezji pelplińskiej wraz z dyrektorem diecezjalnym ks. dr Tadeuszem Knutem, proboszczem z Sierakowic.

Bezpośrednio po powitaniu uczestników jeden z członków puckiej wspólnoty podzielił się świadectwem przynależności do Straży Honorowej NSPJ, a następnie wszyscy zatrzymali się przy Panu Jezusie wystawionym w Najświętszym Sakramencie. Pucka wspólnota poprowadziła czuwanie, rozważając życie św. Piotra jako ucznia Pana Jezusa i szukając odpowiedzi na pytanie: „Kim Jezus jest dla nas?”.

Uwieńczeniem uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył i podczas której homilię wygłosił ks. bp Wiesław Szlachetka, członek Straży Honorowej NSPJ. W pięknych słowach homilii przypomniał, że nikt sam siebie nie zbawi: „Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem świata. I tylko On zasługuje na to, aby być naszym Pasterzem. Tym bardziej, że jest Pasterzem o Sercu pełnym miłosierdzia. Bogu niech będą dzięki, że to rozumiemy i praktykujemy. Co więcej, codziennie czuwamy przy Najświętszym Sercu naszego Miłosiernego Pasterza, nie odrywając się od naszych zadań. W ten sposób łączymy naszą codzienność z Jego miłosierdziem, które chcemy przyjąć i chcemy naśladować. Chcemy też wypraszać miłosierdzie dla tych naszych braci i sióstr, którzy się zagubili, by Miłosiernemu Pasterzowi pozwolili się odnaleźć i by nikt nie zginął, lecz każdy miał życie wieczne”.  tl_files/zdjecia/Gdanska-Spotkanie-2022/2022-gdansk-1.jpg

Po homilii ks. bp Wiesław Szlachetka w asyście ks. dyr. Jerzego Kuncy przyjął do Straży Honorowej NSPJ dziesięcioro nowych członków, wręczając im dyplom, medalik i modlitewnik. Wśród tych osób są dwaj księża z dekanatu puckiego: ks. Mariusz Kunicki, administrator parafii św. Faustyny z Pucka, i ks. Roman Rychert, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żelistrzewie. Obaj kapłani pragną zaszczepić Arcybractwo także w swoich parafiach.

Po uroczystościach liturgicznych wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na obiad i kawę do parafialnej Sali Centrum. Swobodne rozmowy przy stole, wymiana adresów i doświadczeń wzbudziły ducha braterstwa i potrzebę dzielenia się przeżywaną radością. Umocnieniem były dla nas spontaniczne świadectwa uczestników spotkania. Wielu z nich podkreślało, iż przynależność do Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ i trwanie przy Panu Jezusie dają możliwość pogłębiania wiary, realizację obowiązków rodzinnych i zawodowych, pracy nad własnym sercem w uświęcającej miłości do Chrystusa. Padło wiele podziękowań i powszechnie wyrażane przekonanie o potrzebie takich spotkań. Na zakończenie ks. biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa, a wspólne zdjęcie uwieczniło to wydarzenie.

zel. Romualda Graban, zel. Cecylia Mach

tl_files/zdjecia/Gdanska-Spotkanie-2022/2022-gdansk-2.jpg tl_files/zdjecia/Gdanska-Spotkanie-2022/2022-gdansk-4.jpgtl_files/zdjecia/Gdanska-Spotkanie-2022/2022-gdansk-3.jpg tl_files/zdjecia/Gdanska-Spotkanie-2022/2022-gdansk-5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Zdjęcia: Telewizja Kaszuby)

Film z wydarzenia: 

 

Wywiad z ks. bpem Wiesławem Szlachetką:

 

Wróć

Modlitwa o beatyfikację

Założycielki Straży Honorowej
siostry Marii od Najświętszego
Serca Bernaud
 

 
tekst modlitwy

Prośby i podziękowania

skierowane do Bożego Serca za wstawiennictwem Założycielki
Straży Honorowej NSPJ

 
 
prześlij