PRZEZ ODNOWĘ SERC

IV Diecezjalne Spotkanie Straży Honorowej NSPJ Diecezji Pelplińskiej w Lini

IV Diecezjalne Spotkanie Straży Honorowej NSPJ Diecezji Pelplińskiej odbyło się 16 marca 2024 r. w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini. Od tego roku wprowadziliśmy zwyczaj, że nasze zjazdy diecezjalne będą się odbywały w następną sobotę po rocznicy powstania Straży Honorowej NSPJ (13 marca 1863 r.) – w tym roku była to 161. rocznica.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bp Arkadiusz Okroj. W koncelebrze wzięli udział: dyrektor diecezjalny z diecezji pelplińskiej ks. Tadeusz Knut i ks. prał. Zenon Górecki ze Zblewa. Gospodarzami spotkania byli ks. prob. Wojciech Senger i ks. Bartłomiej Kleist z parafii w Lini. W homilii ks. biskup nawiązał do kondycji współczesnego świata, jak również opisał zadania czcicieli Serca Jezusowego. Powiedział m.in.: „Czy wy jesteście z tego świata? Niektórzy, patrząc na świat przez okulary telewizorów lub tzw. social mediów, mogliby powiedzieć, że nie. Ludzie myślący, że są reprezentantami tego świata, mają poważny problem, który już dawno temu św. Jan Paweł II opisał w swojej adhortacji Ecclesia in Europa. Współczesna kultura jest cechą milczącej apostazji człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał. I te zjawiska związane z apostazją, z oderwaniem się od swoich korzeni, od źródła, od istoty, czyli Serca Boga, niestety się nasilają. Żyjemy w świecie, który jest chory na serce i ma z tym problem… Wy jesteście potrzebni. Świat potrzebuje strażników ludzkich serc, a wiec tych, którzy dbając o swoje serce, przyczyniają się do oczyszczenia serc, w których nie ma już światła wiary. To wy jesteście tym znakiem, który ma być propozycją, w jaką stronę ma pójść Kościół. Inicjatywa Straży Honorowej NSPJ to duchowa praktyka, która powinna przeżywać swój renesans. Musimy sobie uświadomić, że tak jak kiedyś, tak i teraz Bóg pewnie chce, żeby znów przeinterpretować kult Jego Najświętszego Serca, aby nie ulec narracji tego świata i by rozpocząć proces odnowy świata od procesu odnowy ludzkich serc.

Wielu ludzi, nie tylko młodych, jest zagubionych i zamyka się wraz z demonami w tzw. wirtualnym świecie, podczas gdy wy wchodzicie w przestrzeń waszej Godziny Obecności. Ona jest waszą świątynią. Tam jest bezpiecznie, tam zły nie ma dostępu. Adorujecie, zadziwiacie się tym Bogiem, który jest miłością, który objawia swoje Serce. To wy jesteście zaczątkiem odnowy tego świata przez odnowę ludzkich serc. Pewnie sami serc nie odnowimy – to może tylko Bóg. Ale dzięki temu, że będziemy znakiem, wielu ludzi – może nawet z naszych rodzin – którzy Kościół opuścili, patrząc na dobre wzorce, kiedyś do niego powróci”.

Po Mszy Świętej ks. biskup pobłogosławił wszystkich relikwiami św. Małgorzaty Marii Alacoque i zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie. Następnie udaliśmy się na wspólny poczęstunek. Agapa przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze i była przeplatana wspólnym śpiewem.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ośrodków z: Sierakowic, Dobieszewa, Lini, Kiełpina, Grabowa Kościerskiego, Konarzyn i Piec. W przyszłym roku spotkanie diecezjalne odbędzie się w parafii pw. św. Anny w Grabowie Kościerskim.

zel. diec. Henryk Funk

Wróć

Modlitwa o beatyfikację

Założycielki Straży Honorowej
siostry Marii od Najświętszego
Serca Bernaud
 

 
tekst modlitwy

Prośby i podziękowania

skierowane do Bożego Serca za wstawiennictwem Założycielki
Straży Honorowej NSPJ

 
 
prześlij