PIELGRZYMKA ŻYCIA

Pielgrzymka życia

Każdy jubileusz to okazja do dziękczynienia Bogu za miniony czas i otrzymane łaski, jak również sposobność, aby powrócić do początku zdarzeń.

Straż Honorowa w swoim charyzmacie pozostaje kontynuatorką publicznego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, zapoczątkowanego przez św. Małgorzatę Marię Alacoque, a rozwiniętego przez inne Siostry Wizytki. Swój największy rozkwit osiągnął on we Francji w XIX w.Właśnie tam, w kontemplacyjnym klasztorze w Bourg-en-Bresse, powstała pierwsza wspólnota Straży Honorowej.

Stąd też powrót do Źródła był zasadniczym celem 13-dniowej autokarowej, ogólnopolskiej pielgrzymki, aby okazać Bogu wdzięczność za 150 lat istnienia organizacji. Rozpoczynając od Paryża, z majestatyczną bazyliką Najświętszego Serca na Wzgórzu Montmartre, przez Paray-le-Monial, gdzie Pan Jezus odkrył tajemnice swego miłującego Serca św. Małgorzacie Marii Alacoque, poprzez Annecy z grobami czcicieli Bożego Serca, a zarazem Założycieli Zakonu Nawiedzenia NMP – św. Franciszka Salezego i św. Joanny Franciszki de Chantal i wreszcie nawiedzając cmentarz w Bourg-en-Bresse z grobem Założycielki Straży s. Marii od Najświętszego Serca Bernaud oraz Marsylię, z dramatyczną historią poświęcenia się ludności miasta Bożemu Sercu, szukaliśmy pogłębienia naszej duchowości, a także odkrycia jej nowych walorów.

Ponadto odwiedziliśmy miejsca związane z życiem innych świętych – m. in. Nevers, Ars-Sur-Formans, Verosvres, Saint-Maximin-La-Sainte-Baume oraz sanktuarium Maryjne w Lourdes. Trud pielgrzymowania łagodziła sprzyjająca pogoda, radość, życzliwość i wzajemna pomoc, a przede wszystkim modlitwa, która towarzyszyła nam każdego dnia. Dla wielu z nas była to przecież pielgrzymka życia.

Pozostajemy wdzięczni Bogu i ludziom, którzy przyczynili się do jej zorganizowania.

 

Relację fotograficzną z pielgrzymki można znaleźć w Galerii zdjęć.

 

Wróć

Modlitwa o beatyfikację

Założycielki Straży Honorowej
siostry Marii od Najświętszego
Serca Bernaud
 

 
tekst modlitwy

Prośby i podziękowania

skierowane do Bożego Serca za wstawiennictwem Założycielki
Straży Honorowej NSPJ

 
 
prześlij